Alexa Anglehart, 16, of Chilliwack won many trophies in the Chilliwack Lions Club Music and Dance Festival. She is one of three dancers and 10 musicians/vocalists who will be representing Chilliwack in the upcoming 2021 Provincial Festival of Performing Arts BC. (Submitted)

Alexa Anglehart, 16, of Chilliwack won many trophies in the Chilliwack Lions Club Music and Dance Festival. She is one of three dancers and 10 musicians/vocalists who will be representing Chilliwack in the upcoming 2021 Provincial Festival of Performing Arts BC. (Submitted)

Chilliwack well represented in upcoming provincial music-and-dance festival

Three dancers and 10 musicians/vocalists from Chilliwack head to provincials in June

Several talented youth in Chilliwack won trophies in the 74th annual Chilliwack Lions Club Music and Dance Festival this year, and many of them are now on their way to the provincials.

The virtual Chilliwack Lions Club Music and Dance Festival was held from Feb. 13 to March 9 and in order to participate, the competitors submitted videos of their performances for judging.

Additionally, a total of three dancers and 10 musicians/vocals will be representing Chilliwack in the upcoming 2021 Provincial Festival of Performing Arts BC. It will also be a virtual event which runs June 1 to 5.

Here is the full list of winners from Chilliwack:

Dance awards and bursaries

Tap Dance

Hazel Maslin, Solo Tap 8 years and under • Cheam Travel Services Ltd. Trophy

Inca Scott, Solo Tap 13 years • Fine Jewellery by Thomas Trophy

Victoria Nagy and Bennett Amos, Duo Tap 9 – 12 years • Fleita Tutte School of Dance Challenge Trophy

Stage Dance

Alexa Watson, Solo Stage 11 & 12 years • Tupper Bleakney Family Trophy

Eden Wedel, Solo Stage 15 years • Chilliwack Ford Trophy

Brooklyn McMullin and Apollo Scott, Duo Stage 13 – 15 years Fleita Tutte School of Dance Challenge Trophy

Eden Wedel, Asiah Almarez and Trinity-Dawn Schiazza, Trio Stage Overall High Score • Fleita Tutte School of Dance Challenge Trophy

Street Dance

Alexa Anglehart, Solo Street Dance 13 years and over • Kylie Hannan Challenge Trophy

Jazz Dance

Alexa Anglehart, Solo Jazz 16 years • Images Dance Studio Trophy

Brooklyn Hislop, Solo Jazz 17 years and over • Lion John Tutte Memorial Trophy

Alexa Anglehart and Kaitlin Stanley, Duo Jazz 13 years and over • The Fusion Force Award of Excellence

Overall Dance Duos and Trios

Alexa Anglehart and Kaitlin Stanley, Duo Jazz Overall High Score • Toronto Dominion Bank (Chilliwack & Sardis Br.) Challenge Trophy

Eden Wedel, Asiah Almarez and Trinity-Dawn Schiazza, All Trios Adjudicators’ Choice • Fraser Valley Credit Union (Sardis & Chilliwack Br.) Challenge Trophy

Dance Honour Performance Awards

Alexa Anglehart, Senior Provincial Representative Dance Stage • Mertin G.M. Trophy

Alexa Anglehart, Senior Provincial Representative Dance Stage • Chilliwack Lions Club $125 Bursary

Music awards and bursaries

Vocal Awards

Genevieve Reimer, Junior Vocal Champion • Ganton & Walton Trophy

Daphne Taylor, Junior Canadian Vocal Composition • Paula Quick Award

Genevieve Reimer, Junior Musical & Light Opera • Chilliwack Players Guild Trophy

Brenna Taylor, Most promising vocalist – 14 years and under • Cheam View United Church Choir Bursary

Faith Charland, Intermediate Vocal Champion • Slater Cup

Faith Charland, Intermediate Musical Comedy & Light Opera • Robert S. Forsythe Trophy

Madalyn Clempson • Sylvia Horricks Memorial Bursary, presented by the Cheam View United Church to the vocal student – 15 years to 18 years

Daphne Taylor, Canadian Vocal Composers – Post World War II • Catherine Angela Finney Memorial Trophy

Taylor Trio, Non-Musical Theater Vocal Ensemble – Adjudicator’s Choice • George and Toddy Martin Memorial Trophy

Maya MacDonald Garcia, $25 Lorna MacLaren Memorial Bursaries Jr.

Willow Plowright, $25 Lorna MacLaren Memorial Bursaries Jr.

String Awards

Danika Haviland, Primary Strings – Grades 1 – 2 • Helen Brett Memorial Trophy

Brielle Voth, Junior Strings – Grades 3 – 5 • Songs Strings and Steps Trophy

Tobyn Klassen, Most Promising Junior Strings – Grades 3 – 5 • The Adrian Albulescu Memorial Trophy

Amelia Kassel, Intermediate Strings – Grade 6 – 8 • Dahlstrom Motors Cup

Josiah Voth, Most Promising Intermediate Strings – Grade 6 – 8 • Lori Onsorge Award

Chanine Klaus, Cello and Viola Classes • Music Festival Committee Trophy

Brielle Voth, Canadian Composers • Chilliwack Bearing Cup

String Registration Bursaries

Danika Haviland • Pr. $20

Joel Lee • Jr. $20

Chanine Klaus • Int. $25

Guitar Awards

Kurtis Medwenitsch, Classical Guitar • Lions Club Trophy

Junior and Lower Intermediate Piano Awards – Grades 1 to 6

Genevieve Reimer, Baroque Classes • Nan Densham Trophy

Charlotte Klassen, Classical Classes • McAlpine Shield

Mariah Martens, 20th & 21st Century Composers • Ethel Manton Trophy

Sophie Vandenbosch, Canadian Composers • Gar Reuter Memorial Trophy

Danoush Ghanebasiri, Concert Group Classes • Gladys Miao Memorial Trophy

Vincent Guan, Contemporary Classes • Robert E. Lee Trophy

Mariah Martens, Junior Piano Champion • B.W. Harris Trophy

Charlotte Klassen, Lower Intermediate Champion • P & E Lumber Trophy

Sophie Vandenbosch, Most Promising Performer Junior & Lower Intermediate Piano • Travis Dekoff Memorial Trophy & BCRMTA Chilliwack $50 Bursary

Other Piano Awards

Vincent Guan & Sonya Quan, Duet and Trio Classes • Mac Hadvic Trophy

Tyler Brecht • Joseph Bayer Junior Provincial Piano Trophy

Registration Bursaries

Anna Guo • Jr. $25

Vienna Li • Jr. $25

Vincent Guan • L.I. $25

Genevieve Reimer • L.I. $25

Upper Intermediate Piano Awards – Grades 7 to 9

Ethan Morris, Baroque Classes • Joseph Bayer Baroque Trophy

Tyler Brecht, Bach Classes • Prairie Agencies Cup

Isaac Cornish, Classical Classes • Daniel Elliott Memorial Trophy

Tyler Brecht, Romantic Classes • The Ethel Stevenson Memorial Trophy

Graham Pedrosa, Post-Romantic Classes • The Madelene Lange Trophy

Nicole Ma, French Composers • The Victor Tunbridge Trophy

Jayden Phan, 20th & 21st Century Composers • Student Teachers Auxillary

Emily Jou, Contemporary Music Classes • The Cherish Steegstra Memorial Trophy

Tyler Brecht,

Upper Intermediate Piano Champion • Registered Music Teachers Trophy and $100 Bursary

Jayden Phan, Most Promising Performer Upper Intermediate Piano • The Chilliwack BCRMTA Trophy

Registration Bursaries U.I.

Josiah Voth • $50

Senior Piano Awards – Grades 10 to ARCT

Annie Gao, Sonata Classes • P.E.O. Trophy

Easton Roy, Post-Romantic Classes • Chilliwack Pharmasave Trophy

Anna Medwenitsch, Chopin Classes • Josephine St. John Memorial Trophy

Madison Brecht, French Composers • Sam & Ann Sussel Trophy

Easton Roy, Canadian Composers • The Dale H. Warr Trophy

Registration Bursaries

Anna Medwenitsch • $75

•••

These competitors will be representing Chilliwack in the 2021 Provincial Festival of Performing Arts BC:

DANCE

Elle Gratton • Intermediate Stage Dance

Alexa Anglehart • Senior Stage Dance

Alexa Watson • Junior Stage Runner-up

MUSIC

Amelia Kassel • Junior ‘A’ Strings

Jonah Kassel • Junior ‘B’ Strings

Kurtis Medwenitsch • Junior Classical Guitar

Tyler Brecht • Junior ‘A’ Piano

Jayden Phan • Junior ‘A’ Piano

Madison Brecht • Intermediate Piano

Easton Roy • Senior Piano

Genevieve Reimer • Junior Musical Theatre

Faith Charland • Intermediate Musical Theatre

Madalyn Clempson • Intermediate Musical Theatre


 

Do you have something to add to this story, or something else we should report on?
Email: jenna.hauck@theprogress.com
Twitter: @PhotoJennalism

Like us on Facebook and follow us on Twitter.

DanceMusic